Impregnacja drewna osadzanego w ziemi i wodzie.

Impregnacja drewna osadzanego w ziemi i wodzie.

Najlepszym sposobem osadzaniem drewna w gruncie jest posadowienie go na różnego rodzaju kotwach wbijanych w ziemię lub osadzanych w fundamentach tak aby nie miało ono kontaktu z podłożem.
Niestety nie zawsze jest to możliwe. Tym bardziej w sytuacjach kiedy drewno stanowi element konstrukcyjny w ziemi. Przykładem jest budowla melioracyjna (na zdjęciu).

Należy pamiętać o tym, że najgorszym środowiskiem dla drewna w tym wypadku jest przestrzeń około 20 cm w głąb od powierzchni ziemi i nad nią.
Impregnacja takiego drewna powinna być także dostosowana do zadania jakie ma pełnić to drewno.
Co innego jeżeli ma być to podpórka do roślin, np. z drewna odpadowego o niewielkiej wartość, a co innego jeżeli ma być to element konstrukcyjny o jak najdłuższej trwałości.
Decydują tu oczywiście względy finansowe. Drewniana podpórka do roślin (szczególnie jednorocznych) wykonana z drewna odpadowego nie stanowi tak wielkiej wartości aby warto ją było zabezpieczać. Lepiej opłaca się ją za jakiś czas wymienić. Natomiast jeżeli są to podpórki np. do winorośli to warto je odpowiednio zabezpieczyć. One muszą posłużyć wiele lat.
Natomiast jeżeli chodzi o drewno konstrukcyjne to odpowiedź jest jasna. Musi ono wytrwać jak najdłużej w jak najlepszej kondycji.

Impregnacja drewna. Zakładając, że nie chcecie wprowadzać do ziemi toksycznych substancji, które będą zatruwać środowisko, a zarazem zaimpregnować je w sposób bardzo skuteczny. Postaram się Wam przedstawić naszą propozycję w kilku wariantach. Od tego najbardziej ekonomicznego po najbardziej skuteczny.

Wariant pełny – najbardziej optymalny:

  1. drewno powinno być strugane lub dobrze oszlifowane (na gładko) oraz nie powinno być mokre. Gradację papieru ściernego dobieramy w zależności od gatunku drewna. Ogólnie szlifowanie można rozpocząć papierem o gradacji 80, a wykończyć paierem od 180 nawet do 320.
  2. zaimpregnować drewno preparatem PRG-30 w celu zapewnienia ochrony przeciwko grzybom i larwom owadów żerujących w drewnie,
  3. po zastosowaniu PRG-30 zaolejować drewno olejem lnianym surowym (olej naturalny w 100% lniany bez domieszek innych olei). Ilość warstw nałożonego oleju nie powinna być mniejsza niż 2-3, chyba, że dany gatunek drewna nie przyjmie takich ilości. Następnie tak zabezpieczone drewno pozostawić w przewiewnym  i dość jasnym miejscu na 2-3 dni. Nie wystawiać bezpośrednio na słońce jeżeli jest taka możliwość. Olej lniany w tym czasie będzie nadal wchłaniany w głąb drewna oraz zacznie następować jego polimeryzacji w warstwie wierzchniej,
  4. po 2-3 dniach należy nałożyć 2-3 warstw preparaty Ekotep (smoły drzewne). Najlepszym rozwiązaniem byłoby tu zastosowanie preparatu Ekotep 148 do części drewna, która ma być osadzona w ziemi lub zbiorniku wodnym pod powierzchnią plus 5 cm na drewnie, które znajdzie się nad powierzchnią. Drewno, które będzie znajdowało się powyżej można zabezpieczyć dowolnym preparatem Ekotep w zależności od od tego jaki efekt kolorystyczny i dekoracyjny chce się uzyskać. Po tych zabiegach również warto odczekać 2-3 dni na wchłonięcie się Ekotepu i wstępne spolimeryzowanie oleju lnianego w nim zawartego.

Pamiętaj ! Największą uwagę i dbałość przy zabezpieczaniu drewna, niezależnie od jego przeznaczenia należy poświecić wszelkim przekrojom czołowym drewna. To właśnie w tym przekroju występuje efekt kapilarny pobierania cieczy. Zarówno w bezpośrednim jego zanurzeniu jak i z pary wodnej znajdującej się w powietrzu. A zarazem w tym przekroju drewna najszybciej zostaje odparowywany nadmiar wody z drewna wystawionego na silne promieniowanie słoneczne. Prowadzić to może do przesuszenia drewna, a w następstwie pękania i zniekształceń. Stąd też jeżeli ktoś widział drewno ułożone do sezonowania zamalowane lub zawoskowane końcówki bali, desek czy kantówek.

Najprościej mówiąc przekrój czołowy w przypadku kantówek czy desek to ich końcówki.

Oczywiście w zależności od tego jak wartościowe jest dla Ciebie drewno i konstrukcja z niego wykonana, impregnacja drewna opisana powyżej może być w różny sposób modyfikowana. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i środków przeznaczonych na ten cel.

Oczywiście drewno które stanowi pokrycie ścian zewnętrznych (szalówka) jest stosunkowe tanie i proste do wymiany w przeciwieństwie do podwaliny czy innego drewna konstrukcyjnego. Nie mniej jednak budując dom warto pomyśleć i zrobić to tak aby nawet Wasze dzieci nie miały problemu problemu.

Tak właśnie nawet setki lat temu były budowane drewniane domy, a impregnacja drewna była przeprowadzana dokładnie takimi preparatami jakie mamy przyjemność Wam proponować. Naturalne, bezpieczne dla ludzi i otoczenia oraz trwałe.

Pamiętaj !

Poświęć najwięcej uwagi impregnacji drewna konstrukcyjnego do którego nie będzie dostępu lub dostęp będzie znacznie utrudniony. Zaoszczędzisz sobie w ten sposób wiele stresu, czasu i pieniędzy.

Pamiętaj o tym, że wszelkie miejsca styku elementów drewnianych, czyli łącza ciesielskie oraz stykowe połączenia za pomocą blach i emu podobnych są najbardziej narażone na grzyby. Te elementy konstrukcji znajdujące się wewnątrz domu w miejscach styku drewna z drewnem łatwo magazynują wilgoć z powietrza, jest w tych miejscach wyższa temperatura niż w miejscach nieosłoniętych i nie dochodzi tam promieniowanie słoneczne czyli UV.

Tak więc lepszych warunków do rozwoju grzybów być nie może.

W Polsce wprawdzie coraz częściej struga się drewno np. na więźbę dachową (która będzie niewidoczna) ale nadal są to dość odosobnione przypadki. Więźba taka jest najczęściej „impregnowana” zanurzeniowo o czym ma świadczyć jej zielony kolor. Niestety ten zielony kolor to jedynie najtańszy chyba z pigmentów, który dodawany jest impregnatów lub (niestety) zdarza się, że tylko do samej wody w której zanurzeniowe przeprowadzana jest imregnacja drewna.
Tak „zaimpregnowane” drewno leży często dość długo narażone na opady deszczu. A stosowane do impregnacji najczęściej impregnaty solne są po prostu wypłukiwane w przeciwieństwie do barwnika, który pozostaje o wiele dłużej niż czynniki aktywne impregnatów.

Polecałbym osobom, które chcą skorzystać nawet z najtańszych impregnatów solnych aby zaimpregnowały drewno samodzielnie na placu budowy kupionym przez siebie impregnatem. A następnie położyły chociaż jedną warstwę impregnatu, który zatrzyma czynnik aktywny w drewnie. Może to być np. warstwa oleju lnianego surowego do drewna. Bez domieszek innych olei, które są najczęściej olejami nie schnącymi.

Wydaje mi się, że warto przeanalizować to co zostało Wam tu przedstawione. I dobrać najlepsze dla siebie rozwiązanie oraz produkty.

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania zapraszamy do kontaktu z nami – info@hmf24,pl lub telefonicznego – 795-829-541

Zapraszamy na FB :
https://www.facebook.com/KelmolisPolska/?ref=ts&fref=ts

https://www.facebook.com/hmfpolska/?fref=ts