Kampinoski Park Narodowy – Granica. Odnawianie ławek dębowych.

Lawki dębowe - Kampinoski Park Narodowy w Granicy Ekotep wwwKampinoski Park Narodowy Granica. Barwienie i ochrona ławek dębowych i płotka dębowego w Alei III Tysiąclecia. Produkty: PRG-30 i Ekotep.

Ławki te zostały zabezpieczone przez wykonawcę bardzo popularnym wśród firm budowlanych i konserwatorw zabytków preparatem. Niestety co potwierdzają nasze obserwacje preparat ten nie sprawdza się w wielu przypadkach. Szczególnie jeżeli chodzi o zabezpieczanie drewna poziomego. Ponadto zawiera w swoim składzie oleje smarowe, benzyny ciężkie i inne temu podobne substancje.

Co gorsze jak widać na zdjęciu powoduje dziwne wybielenie drewna i przyśpiesza rozkład szary. Zdjęcie ławki po lewej stronie wykonaliśmy około 4-5 miesięcy po jej wykonaniu i „zabezpieczeniu”.

Dla przykładu dodam, że deski dębowe, które posiadamy i sezounujemy już od 3 lat są w o wiele lepszym stanie. A są one narażone na promieniowanie UV.

W związku z tym postanowiliśmy w ramach wolontariatu odnowić sześć dębowych ław znajdujących się w Alei III Tysiąclecia tuż przy odbudowanym i wyremontowanym skansenie w Granicy.

Impregnat do drewna PRG-20 owadobójczy, grzybobójczy, hydrofobowy i przeciw promieniowaniu UVPrace zaczęliśmy od zeszlifowania warstwy wierzchniej zniszczonego drewna. Następnie zabezpieczyliśmy je preparatem gruntującym o działalniu owado i grzybobójczym, hydrofobowym i zabezpieczającym przed promieniowaniem UV PRG-30

Preaparat został wchłonięty przez drewno dość szybko. Zaaplikowaliśmy kolejną warstwę PRG-30, która została wchłonięta po dłuższym czasie niż pierwsza warstwa.

Odczekaliśmy jeszcze jakiś czas aby preparat gruntujący mógł swobodnie przeniknąć w głębsze warstwy drewna.

Prezentując nasze preaparaty spotykamy się z pytaniem w jaki sposób można je nakładać. Natryskowo, pędzlem czy w innym sposób. Oczywiście można je nakładać natryskowo, pędzlem, wałkiem oraz przez zanurzenie.

O ile zanurzenie w przypadku PRG-30 jest dobrym wyjściem tak w przypadku pozostałych preapratów firmy Kelmolis nie koniecznie. Skłaniamy się raczej ku używaniu pędzla, który dokładniej rozprowadza takie preparaty jak Ekotep, Linotep, Ekomass czy Ekolin. Dzięki użyciu pędzla można też lepiej kontrolować grubość warstwy. W przypadku nakładania tych preparatów natryskowo warto rozprowadzić je na sam koniec za pomocą pędzla lub szczotki z naturalnego włosia. Skoro chcemy mieć naprawdę dobrzez zabezpieczone drewno poświęćmy temu trochę pracy. Jeżeli wolimy być leniwi pozostańmy przy preparatach rozpuszczalnikowych i produktami naturalnymi i trwałymi nie zawracajmy sobie głowy. Niestety bez pracy nie ma kołaczy.

Ekotep Impregnat do barwienia, ochrony i konserwacji drewna. Preaprat naturalny do drewna. Smoła drzewna, olej lniany, terpentyna balsamicznaTak więć przystąpiliśmy do nakładania pierwszej warstwy Ekotep-u za pomocą pędzla. Mimo, że mogłoby się komuś wydawać, że produkt na bazie smoły drzewnej (dzięgieć) nakłada się dość topornie to muszę temu zaprzeczyć. Dzięki pradawnym recpeturom Ekotep zawiera w sobie porównywalne ilości smół drzewnych, oleju lnianego i terpentyny balsamicznej. Poza Ekotep-em o numerze 148, który przenzaczony jest głównie do zabezpieczania łodzi, pali pomostów osadzonych w dnie zbiorników wodnych czy też do zabezpieczania podwalin, przekroi czołowych drewna, itp. pozostałe mieszanki Ekotep rozprowadza się bardzo łatwo. Co nie znaczy, że Ekotep 148 jest trudny w aplikacji. Wystarczy  dobry pędzel z naturalnego włosia i praca będzie przyjemna.

Po wchłonięciu się pierwszej warstwy Ekotepu jego nadmiar został delikatnie przetarty papierowym ręcznikiem. A następnie została położona druga jego warstwa, którą po wchłonięciu również przetarliśmy papierowym ręcznikiem. Ma to na celu rozprowadzenie nie wchłonietego preparatu na całą powierzchnię zabezpieczanego drewna aby nie powstały błyszczące plamy i żeby Ekotep zabezpieczał drewno znajdując się w drewnie, a nie na jego powierzchni.

# Ławki w stanie zastanym kapilaryWażne!!! Szczególną uwagę poświęciliśmy elementom drewna o przekroju czołowym. Zarówno preparatem PRG-30 i Ekotep-em miejsca te zostały zabezpieczone co najmniej 3-4 krotnie. Dlaczego?

Otóż w przekroju czołowym występuje bardzo mocny efekt przepływu kapilarnego wzdłuż calego kawałka drewna.

Miejsca te są narażone i jednocześnie narażają cały kawal drewna na namakanie.
Dzięki przepływomi kapilarnemu odnosimy także znaczną korzyść w zabezpieczaniu drewna. Wykorzystując feket kapilarny możemy wprowadzić do drewna większą ilość impregnatu w warstwy głębokie. Co też i uczyniliśmy tym razem.

Efekt końcowy znajduje się na zdjęciu poniżej.

Ekotep. Naturalny impregnat do drewna. Barwi i zabezpiecza drewno w sposób naturalny.